Tarihçe

       Celâli hareketleri Ulu-Yörük (başlıca Sivas-Amasya Bölgesi), Boz-ok Oymakları , Ankara yörükleri , Konya bölgesinde yaşayan At-Çekenler gibi Orta-Anadolu ‘da yaşayan topluluklarında dağılmasına sebep oldu. Bu hareketlerin nisbeten son bulduğu zamanın hemen arkasından kışın Mardin ‘in güneyinde çölde kışlayan ve yazın Erzurum-Erzincan arasındaki yaylalarda yaşayan eski Ak-Koyunlu elinin kalıntısı Boz-Ulus da Orta-Anadolu bölgesine çıkageldi(1022-1633 tarihi). Bu elin eski yurdunda pek az bir kısmı kalmıştı. Boz-Ulus ‘un yurdunu burakarak Orta-Anadolu ‘ya gelmesinin ne gibi bir sebeb veya sebebler ile ilgili olduğu üzerinde vesikalarda bir kayda rastgelinmiyor. Bununla beraber Doğu ve Güney Doğu Anadolu ‘da dirlik düzenliğin ortadan kalkması ile Boz Ulus ‘un idarecilerin baskısına ve şakilerin saldırılarına maruz kalmaları bu göçmenin en başta gelen sebebi olmalıdır. Esasen Boz-Ulus , daha XVI. yüzyılda mahalli idarecilerin ektirmek ve köyler kurmak sureti ile yaylaklarını daraltmakta olduklarından daima şikayetçi idi. Hükümet , Boz-Ulus’ un Orta-Anadolu ‘ya gelişinden memnun olmadı. Anadolu ve Karaman beğlerbeğilerine fermanlar göndererek Boz-Ulus ‘un eski yerine yollanmasını emretti. Fakat bu emire hiçbir zaman tatbik edilmedi ve Boz-Ulus Orta-Anadolu ‘da kaldı. Yalnız daha sonraları ona bağlı bazı oymaklar vergi borçları yüzünden Adalar Denizi kıyılarına ve Balıkesir taraflarına kadar gittiler ve oralarda yerleşip kaldılar. Orta ve Batı-Anadolu ‘da Türkmen adlı oymakların görülmesi Boz-Ulus ‘un gelişi ile ilgilidir.

       İkinci Viyana Kuşatması üzerine Avusturya ve müttefikleri ile başlayan harbin uzamasundan asker sıkıntısı çekilmeye başlanmıştı. Evvelce Türk oymaklarına ordusunda yer vermeyen devlet, 1102 yılında (1690) Avusturya ‘ya karşı yapacağı sefer için Türkmenler ‘den de asker istedi. Boz-Ulus , Haleb Türkmenleri , Yeni-İl , Dulkadırlı ve diğerleri bu sefere katıldılarsa da  Salankamen savaşında (Zilkade 1102-Ağustos 1690) top ateşine dayanamayarak savaş meydanından uzaklaştılar.

Aynı yılda devlet tarafından Türkmen oymaklarının tahribe uğramış bölgelerde yerleştirilmeleri işine girişildi. Orta-Anadolu ‘ya gelmiş bulunan Boz-Ulus , dört kümeye ayrılmıştı. Birinci küme Ankara ‘nın güney doğusundaki Bâlâ kazası dahilinde ve buna komşu yerlerde yaşıyordu. Bu kolun başında Tabanlu boyu bulunduğu için Boz-Ulus ‘un bu koluna bazan Tabanlu mukataası adı verilir. Bu kolu idare etmiş olan beğ ailesi Bâlâ ‘nın Üç-Em köyünde oturmuş olup, nesli bugüne değin devam etmiştir. Boz-Ulus beğlerinin mahalli idareciler ve merkez ile ilgili yazışmalara dair pek çok vesikadan müteşekkil zengin arşivi, aile nezdinde olmak üzere, zamanımıza kadar gelmiştir.

Boz Ulus Beyi Merhum Abdi Bey ve Boydaşları

Boz Ulus Beyi Merhum Abdi Bey ve Boydaşları

Boydaşlar

* Kaynak : Prof. Dr. Faruk Sümer, “Oğuzlar (Türkmenler) ” , Türk Dünyası Araştırma Vakfı, İstanbul, 1992, Sayfa :154


Üçem Köyü Okul Yaptırma Derneği

Köyümüzde ilk dernek 26.05.1959 tarihinde

“Üçem Köyü okulu yaptırma onarma ve öğrencileri koruma derneği” adıyla

Hasan Mirza, Mustafa İmirzalıoğlu, Şevki Mirza, Mehmet Kılıç, Osman Erdoğan, Mehmet Karagöz, Mehmet Odabaşı, Elvan Kılıç,, Ali Ulusan, Mutlu Mirza, Osman Mirza, Adem Erdoğan, Hidayet İmirzalıoğlu, İzzet Şahin, Kemal Aslan, Mustafa Mirza, Kemal Çalış, Veli Odabaşı, Mehmet İmirzalıoğlu isimli kurucular tarafından kurulmuştur.

İlk Yönetim Kurulun’da;

 • Osman Erdoğan ▬ Başkan
 • Şevki Mirza ▬ Başkan Yardımcısı
 • Mehmet Kılıç ▬ Muhasip
 • Elvan Kılıç ▬ Veznedar
 • Osman Mirza ▬ Katip

şeklinde görev dağılımı yapmış, Dernek eski okul binasını yıkarak yeni okulun binasını tamamlamıştır. Emeği geçenleri saygıyla anarız.

Bu ve bunlara benzer evrak, fotoğraf türü belgeleri olanların katkı yapmasını bekliyoruz.

Arşivimizde 1928 tarihli (soyadı, kullanılmayan) okul kayıt evraklarının bir kısmı, dernek kuruluş ve yazışma evrakları.

1944-45 / 1964-1965 dönemi sınav soru kayıtları mevcuttur.

27 Comments on Tarihçe

 • mehmet gülhan üçem
  22 Eylül 2013 23:46

  dedem SÜLEYMAN IRIZ kıtlık zamanında ankara ulus semtindeki hacıdoğan mh. çerkez sokağa gelmiş ve yerleşmiş. babam da doğmuş ve büyümüş.soyadı ırız devlet dairesinde yanlış telaffuzlara sebep olduğu için soyadını üçem olarak değiştirmiş.kökenimin üçem köyünden olduğunu bilmeme rağmen üçem köyünde bir akrabamı tanımıyorum. hangi aileden olduğumu nasıl öğrenebilirim… saygı ve sevgilerimle

  Cevapla

  • ÖNDER YILDIRIM
   26 Eylül 2013 15:41

   üçem soyadlı zannedersem etimesgut köyü kütüğüne kayıtlı olanlarda vardı.ismet üçem,haldun üçem gibi.bunlar denizciler cad. sınger bayii idiler.üçem köyündede özdemir soadlarıyla akrabalıkları olabilir.1926 tarihli köy okulu kayıtlarında babası süleyman olan bir öğrenci var.öğrenciyken numune hastanesinde vefat etmiş.

   Cevapla

   • kürşat
    22 Ekim 2013 15:19

    Dogru anımsıyorsunuz İsmet Üçem bala üçem köyündendir.Yenimahalle 5.durakta singer bayisiydi Allah rahmet eylesin,Ayrıca Ergazi köyünde (ünalır ) soyadı taşıyanlarda Üçemli Türkmen dedo’nun çocuklarıdır.Türkmen dedo yaklaşık 1905 yıllarında Ergaziye göçmüştür.

    Cevapla

   • mehmet üçem
    21 Kasım 2013 20:38

    dedemin nufus kaydını çıkardım,genelmüdürlükden ,baba adı Raşit anne adı Ayşe olan ”Firizoğullarından” Süleyman olduğu görülmüştür.
    ilginize teşekkürler… ismet amcamın hanımı yeni vefat etmiş sanırım.başımız sağolsun…

    Cevapla

  • Haldun ÜÇEM
   18 Ekim 2014 21:36

   Arkadaşım beni ara 05322604608

   Cevapla

  • Haldun üçem
   14 Kasım 2014 10:54

   Ben Haldun ÜÇEM sayın Mehmet Gülhan bana ulaşırsan veya size ulaşa bilmek için bir telefon numarası yaz benim telefonum 05322604608 ara dedem dediğin şahsın torunu olabilirsin bizde akrabalarımızı bulmuş oluruz bekliyorum.

   Cevapla

 • kürşat
  22 Ekim 2013 15:07

  üçem köyünün kurulmasında emegi gecen büyük büyük dedemiz türkmen dedo köyden göçerek Ergazi köyüne yerleşmiş kendisinin 9 çocugununda büyük bölümü (Ünalır ) soyadlarıyla Ankarada yenimahallede ikametlerini sürdürmektedir.

  Cevapla

  • Oğuz ünalır
   26 Nisan 2016 00:03

   Kursat bey bende turkmen dedenin torunlarindanim.
   Soyumu arastirip ogrenmek istiyorum.
   05413594939

   Cevapla

 • Mehmet Can
  13 Mart 2014 20:48

  mehmet_can1944@hotmail.com
  Ben Ankara/ Şereflikoçhisar-Şeyhli Köyü’ndenim ve Ankara’da ikamet etmekteyim. Köyümün daha önceleri ÜÇEM yöresinden bugünkü bulunduğu bölgeye geldiğini biliyorum ve bu konuda bir araştırma yapıyorum. Köyünüzdeki sözünü ettiğiniz belgelerden yararlanabilir mi yim? Bu konuda yardımınız olursa şimdiden teşekkür ederim…

  Cevapla

  • K. Yıldırım
   14 Mart 2014 14:25

   Kaynak kullanımında bir sıkıntı yok kullanabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi için Önder beye ulaşabilirsiniz.

   Cevapla

 • halil üçem
  15 Ekim 2014 21:29

  Merhabalar. Ben de üçem ailesindenim.soy kütüğümüzle ilgili araştirmalar yaptim ve halen de yapiyorum. Benimle irtibata geçerseniz memnun olurum.müşterek bilgilerimizi paylaşabiliriz. Saygilarimla.
  harunefe_06@hotmail.com

  Cevapla

 • Haldun ÜÇEM
  18 Ekim 2014 22:35

  Merhaba ben Merhum İsmet ve Rukiye ÜÇEM’in oğlu Haldun Numaram 05322604608 Bende dedemin resmini gördüm akrabalarımı tanımak isterim Ankara’da ikamet etmektedir.

  Cevapla

 • Salih Köse
  17 Ocak 2015 01:12

  buraya gelme sebebim kenan imirzalioglunun soyunu ögrenmekti , simdi kenan turkmenmi oluyor ? Kulu/kozanli`dan selamlar

  Cevapla

 • soner
  7 Nisan 2015 03:44

  merhabalar.hocam ben haymana nın alahacılı koyundenım bu koyun yerlısı değiliz,koy kürt koyu bızde kendımı kürt bılıyoruz soy ısmımız ”ünal”haymana kayıtlarında soyadı kanunundan önce uzunhasanoğulları dıye geçiyo,köy halkı bize kürtçe hasdırej(uznhasanlardan) der bunun yanında abdal olduğumuzda soylene gelıyo.geçen hafta köy ağalisinden yaşlıca bi adam bizim balanın üçem köyü ile akrabalığımızın bulunduğunu eskıden ziyaretlerde bulunulduğunu soyledi.sizce bu ne kadar doğru? bu konuda beni aydınlatmanız dileğiyle saygılarımı sunarım.

  Cevapla

  • önder
   9 Ekim 2015 14:21

   SONER BEY KUSURA BAKMAYIN BİRAZ GEÇ OLDU BİZİM KÖYÜMÜZDE SOYADI KANUNUNDAN ÖNCE LAKAP OLARAK HAYMANAOĞULLARI DİYE OKUL KAYITLARINDA GÖRÜNEN VE SOADLARI TURGUT OLAN KİŞİLERLE İRTİBATA GEÇEBİLİRSİNİZ

   Cevapla

 • önder
  6 Mayıs 2015 10:52

  kürt olduğunu asimile edildiğini iddia eden arkadaşımıza,bu köyün 1874 tarihinden itibaren yerleşik yerlisi olarak ,kürt kardeşlerimizle ilgili bir problemimiz olmamakla birlikte iddiaları hayal ürünüdür,acaba nasıl asimile edilmiş,hangi tarihten itibaren nasıl türkleştirilmiş,bunu kimler ve nasıl yapmışlar,bunu yapanlar halen balamızda mevcut diğer kürt köylerine neden yapmamışlar,asimilenin yapıldığı iddia olunan yıllar ve dönemlerde şimdikilerin iddia ettiği gibi türk-kürt ayrımı yoktu.akrabalık vardı,bu nedenle yerleşim yerlerinde her türlü insanlar şimdiki gibi isimlerine göre ayrıştırılarak ayrıma tabi tutulmadan yaşıyordu.neden o bölgede birlikte yaşamış insanlar asimile edilmiş oluyor,sitemizde tarihçe olarak yazılmış bilgier yazılı dayanağa tabi olduğu gibi yazılı nüfus kayıtlarıda bu şekildedir.iddiası olanlar mevcut durumu değiştirebilecekler olmasa da varsayım veya ezber den ziyade kanıt ve belgeleriyle konuşmalıdır.aksi her değişik fikirli insanların beyanından ve dileğinden öte gidemediği gibi geçmiş tarihide değiştiremez

  Cevapla

 • Aşıkoğlu
  16 Haziran 2015 02:06

  Birader ne kürdü ne asimile olması.. Üçem köyü safkan Türkmendir. Kökenleri Türkmenistan daşoğuz’dan gelir. Türkiyeye gelince Erzurum(pasinler horasan) – Aydın(söke koçarlı) bölgelerinde yaylak kışlak yaşamışlardır. Osmanlı tahrir defterinde bozuluş Türkmenleri tabanlı aşireti olarak kayıtlıdırlar.1690’da Balâ’ya gelmişlerdir. Balâ’yı kuranda imirzalıoğlu ailesidir. İlk önce Balâ merkez ve üçem köyüne yerleşilmiştir. 1820’lerde bulundukları yerden ayrılarak Aşıkoğlu, Karadalak, Tol, Sırapınar, Yeniyapanşeyhli, Çatalören, Çatalçeşme, Suyugüzel, Yaylalıözü, Yöreli, Gülbağı, Büyükbayat, Küçükbayat, Şehriban, Karahamzalı, Büyükboyalık, Küçükboyalık, Sarıhöyük, Hanburun, Tatarhöyük(yarısı) köylerini kurmuşlardır. Bu köyler arasında akrabalık bağı bulunur. Diğer türk köyleri çevre illerden gelip yerleşmişlerdir. Balâ’ya en son gelen Osmanlı zamanında 1800’lerde içanadoluya sürgün edilen kürtlerdir. Bu kürt sürgününden gelenler Balâ’nın ücra yerlerine kesikköprü köyü çevresi ağırlıklı olarak yerleştirilmiştir.

  Cevapla

 • Can Burak Mirza
  3 Eylül 2015 22:01

  Ben Üçem köyünün böyle bir öz geçmişininin olduguna inanmıyorum tabi ki de insanın köyü kendince herkez için en güzel ve en huzur buldugu yerdir ama benim için degildir . Normal sıradan diger köylerden farklı kılan sadece Kenan i mirzalıoğlu nun köyü oldugu için haber ajanslarına gözde bir köy (abartma) ya gerek yoktur

  Cevapla

  • önder
   21 Eylül 2015 16:45

   CAN BURAK MİRZA YA KÖYÜMÜZ TARİHÇESİNDE İFADE EDİLDİĞİ GİBİ KAYNAK 1962 BASIMI PROF DOKTOR FARUK SÜMER İN KÖYÜMÜZÜ BİZZAT ZİYARET EDİP ÇEKTİĞİ FOTOĞRAFLARDA MEVCUTTUR.BU TARİHTE KENAN HENÜZ DOĞMAMIŞTI,TARİHÇEDE Kİ İFADELER KİMİLERİNCE KABUL EDİLMİYOR OLSADA YAZILI KAYNAKLARDA İFADE EDİLEN GERÇEKLERDİR

   Cevapla

   • NEVZAT MİRZA
    6 Şubat 2016 19:34

    Üçem köyü Balâ ilçesinde Tabanlı Aşiret Başkanı köyüdür.Ben 1935 doğumluyum.Balâ’nın köylerinde okul yokken,ilk kez civarda köyümüzde açılmıştır.Civar köylerden okımak için Üçem’e geliyorlardı.Köyümüz Kenandan evvel de biliniyordu.Okumuşların çoğu köyümüzden çıkmıştır.Avukatlar,paşalar milletvekili ilk kez köyümüzden çıkmıştır.Balâ’nın şef köyüdür.Son zamanlarda,Kenan,Balâ’yı ve Üçemi de Türkiyeye duyurmuştur.Onunla da kıvanç duyuyoruz.Köyümüze haksızlık yapıyorsun.Selam.

    Cevapla

    • önder
     18 Mart 2016 14:42

     Nevzat bey’e katkı olarak,1926 tarihli köy kayıt defterindeki öğrenci isimlerine göre(soyadı kanunu çıkmadan önceki) aile ünvanları:
     ÇAPANOĞLU
     ÇOLAKOĞLU
     MERDANOĞLU
     EMİRZALİOĞLU
     ÇAVİNDİROĞLU
     YALAKOĞLU
     KARAVELİOĞLU
     HAYMANALIOĞLU
     İMAMOĞLU
     SOYDANOĞLU
     PAŞAOĞLU
     SOYTARİOĞLU
     SOYTARİOĞLU
     ÇAPİTÇİOĞLU
     SÜLEYMANOĞLU ve SALİHOĞLU olarak geçmektedir.

     Cevapla

     • Nevzat Mirza
      2 Ekim 2016 16:56

      Yukarıdaki Önder Yıldırımın yazdığı lakapları,Camiimizin avlusunda rahmetli Nazmi Gündüz yazdırmıştı.Prof.Tufan Gündüz hocadan aldığım lakaplara ilave edemedim.Okul kayıtlarında eksiklik olabilir.Çünkü okula gidenler kaydedilmişlerdir.Selam.

 • Celal
  31 Mart 2016 21:16

  Sayin site gorevlisi,
  Koyunuzde soytarioglu aile soyu mevcut. Bu aile ile ilgili tarihi bilgileri benimle paylasirmisiniz?. Turkiyenin bir cok yerinde bu soydan mevcut. Bunlarin hepsinin bir soydan geldigini dusunuyorum. Dogrumu?. Cevabinizi bekliyorum. Selam

  Cevapla

  • Celal
   8 Nisan 2016 21:03

   Onder, yaziniza tesekkur. Belki bu Soytaroglu aile mensuplari kulakten kulaga gecmisleri hakkinda daha fazla bilgiye sahip olabilirler. Ornegin Reyhanli asireti icerisinde yerlesik hayata gectiklerinde Soytaroglu mevcut ve bu Ilbeyli asireti icerisinde mevcut. Bunun gibi bilgiler cok onemli. Boylelikle ailenin hangi Turkmen boyuna ait oldugu ve nasil yerlesik hayata gectikleri azda olsa belirleyebilirim. Cunku bu aileden: Trabzon, Rize, Hatay, Bartin, Ordu, Sivas, Eskisehir ve daha bir cok ilimizde mevcut ve cogunluguda soyad degisikligi yapmis. Ilgi ve alakaniz icin tesekkur

   Cevapla

 • Celal
  20 Mayıs 2016 22:21

  Onder bey, yukaridaki yazima istinaden Soytaroglu ailesinden bilen tanidiklariniz varsa siteniz araciligi ile benimle iletisim kurmalarina vesile olurmusunuz?. Selamlar

  Cevapla

 • Kenan kenan
  23 Kasım 2017 06:04

  Önder bey kolay gelsin bir soru sormak istiyorum yardimci olursanız çok memnun olurum bizim aslımızı karadalak köyü olarak biliyoruz büyük dedelerimiz daha sonra göç etmiş büyüklerimiz o koyde akrabalarimiz oldugunu söylerdi hep bozulus türküyüz öğrendiğim kadarıyla eski lakabımız dangazoğlu ymus acaba karadalak böyle lakabımı olan var mı yardimci olursaniz çok memnun olurum selam ve dua ile

  Cevapla

  • önder
   22 Mayıs 2018 14:04

   kusura bakmayın,geç cevab erdiğim için,karadalak köyü için bir bilgiye sahip değilim.lakablara göre olan bilgi ise okulumuzun eski kayıtlarında bulabildiklerimle sınırlı

   Cevapla

Bir Cevap Yazın